Żel budujący w manicure żelowym – do czego służy?


Uncategorized / środa, 10 maja, 2023

Żel do paznokci jest produktem zapewniającym dużą swobodę w tworzeniu stylizacji. Z jego pomocą można wykonać manicure na naturalnej płytce paznokcia, dowolnie ją przedłużyć, a nawet wykonywać zdobienia trójwymiarowe. Jednym z podstawowych produktów, które umożliwiają osiągnięcie profesjonalnego efektu w manicure żelowym, jest żel budujący. Do czego służy oraz jak prawidłowo z niego korzystać?

Jak działa żel budujący?

Jak sama nazwa wskazuje, głównym zadaniem żelu budującego jest budowa odpowiedniej struktury paznokcia. Odpowiada on za znaczną część ostatecznego kształtu stylizacji poprzez budowę jej głównego szkieletu. Do uzyskania optymalnego efektu zaleca się korzystanie z niego w połączeniu z żelem podkładowym i żelem wykańczającym.

Budowa paznokcia w manicure żelowym wymaga następujących kroków:

  1. Przygotowanie płytki paznokcia z użyciem bloczka polerskiego, cleanera i primera.
  2. Żel podkładowy – nakładany wyłącznie na naturalną płytkę paznokcia.
  3. Żel budujący – budowa szkieletu i opcjonalne wykonanie przedłużenia na szablonie lub tipsie.
  4. Żel wykańczający – zabezpiecza i nabłyszcza wykonaną stylizację.

Poprawne korzystanie z żelu budującego wymaga znajomości podstawowych zasad tworzenia struktury paznokcia lub przedłużenia. W przeciwnym razie stylizacja może być nietrwała lub wyglądać nieestetycznie.

Żel budujący a żel jednofazowy

Rosnącą popularnością wśród manicurzystek cieszą się żele jednofazowe, które zastępują żel budujący. Główną cechą żelu jednofazowego jest to, że zastępuje on wszystkie trzy produkty, wykorzystywane w manicure żelowym – żel budujący, podkładowy i wykańczający. W tym wypadku do wykonania stylizacji wystarczy jeden produkt. 

Po żele jednofazowe często sięgają początkujące stylistki, które chcą maksymalnie ułatwić sobie pracę i zadbać o wygodę. Z kolei za żelami trójfazowymi przemawia przede wszystkim większa swoboda pracy oraz uniwersalność – podkład można łączyć z różnymi rodzajami żelów budujących, podczas gdy w w przypadku żeli jednofazowych wymaga to zakupu osobnych produktów. Efekty uzyskiwane przy pomocy każdego z nich są zwykle dość zbliżone. Przy odpowiedniej technice zarówno żele trójfazowe, jak i żel jednofazowy pozwolą na uzyskanie estetycznej, trwałej stylizacji.