Żele do mycia twarzy – ważny element codziennej pielęgnacji


Kosmetyki / sobota, 24 czerwca, 2023

Oczyszczanie skóry twarzy to jeden z najistotniejszych zabiegów kosmetycznych, które powinno się wykonywać każdego dnia. Służy on pozbyciu się z cery sebum, resztek makijażu oraz złuszczającego się naskórka i bakterii pojawiających się na skórze w ciągu dnia i nocy, by przygotować ją do nałożenia kosmetyków. Jeśli się go zaniedba, na skórze będą pojawiać się wypryski i zaskórniki, wywołane przez drobnoustroje czy zatkane pory. Aby prawidłowo dbać o cerę, warto wykorzystać żele do mycia twarzy.

Żele do mycia twarzy – zastosowanie

Żele do mycia twarzy to kosmetyki przeznaczone do oczyszczania cery. W ich składzie znajdują się substancje powierzchniowo czynne, które myją i odblokowują pory. W przeciwieństwie do olejków myjących mają lekką konsystencję, dzięki czemu bardzo łatwo je zmyć. Aplikacja kosmetyku polega na nałożeniu jego niewielkiej ilości na wilgotną skórę, wsmarowywanie w twarz przez kilka minut oraz dokładne zmycie preparatu letnią wodą i osuszenie skóry. Zwykle kobiety używają żelów do mycia twarzy wieczorem po dokonaniu demakijażu. Jednak nie jest to właściwe podejście, gdyż w ciągu nocy na skórze twarzy również pojawia się sebum, kurz i brud, co można zaobserwować zwłaszcza na skórze z tendencją do przetłuszczania, zatem należy myć twarz również rano.

Dodatkowe plusy wynikające ze stosowania żeli do mycia twarzy o poranku

Poranne oczyszczanie cery za pomocą żeli do mycia twarzy służy nie tylko celom higienicznym. Przynosi również inne korzyści tj.:

  • zwiększenie trwałości makijażu, gdyż kosmetyki kolorowe mogą spływać z brudnej i tłustej skóry,
  • dodanie energii po przebudzeniu,
  • poprawę humoru,
  • polepszenie ukrwienia skóry,
  • nadanie jej blasku.

Aby uzyskać te efekty, warto podczas mycia twarzy skorzystać ze szczoteczki sonicznej lub silikonowego płatka, które pomogą dokładnie rozprowadzić kosmetyk po skórze, by pozostawić ją świeżą i gładką w dotyku.

żele do mycia twarzy

Dobór żelu do mycia twarzy do rodzaju cery

Sklepy i drogerie posiadają w swoim asortymencie ogrom żeli do mycia twarzy, które są wzbogacone o składniki wspierające pielęgnacje różnych typów cery, dlatego przy wyborze kosmetyku dla siebie należy kierować się przede wszystkim indywidualnymi potrzebami. Zgodnie z tą zasadą osoby o cerze tłustej i trądzikowej oraz mieszanej powinny kupować żele głęboko oczyszczające z alkoholem pomagającym w pozbyciu się nadmiaru sebum, oraz walce z pryszczami. Natomiast do mycia suchej skóry należy stosować kosmetyki o naturalnym składzie uzupełnionym o witaminy i olejki nadające cerze blasku. Osoby zmagające się ze skórą naczynkową, wrażliwą czy skłonną do alergii powinny wybierać delikatne żele sprzyjające łagodzeniu podrażnień. Nie mogą jednak zawierać alkoholu ani substancji zapachowych, które dodatkowo wysuszają i drażnią skórę. Warto dodać, że zaniedbywanie oczyszczania cery suchej czy wrażliwej w obawie o spotęgowanie problemów skórnych jest błędnym założeniem, gdyż prawidłowo dobrany kosmetyk jej nie zaszkodzi, lecz uczynią to nagromadzone drobnoustroje i zanieczyszczenia.