Jak używać lakieru do włosów, by nie szkodzić kondycji kosmyków?


Lakiery / czwartek, 8 kwietnia, 2021

Choć użycie lakieru do włosów w wielu sytuacjach wydaje się wręcz niezbędne, wiele osób obawia się o to, jak stosowanie tego rodzaju utrwalenia fryzury wpływa na kondycję włosów. Dowiedz się, jak mądrze stosować lakier do włosów, by nie ucierpiały na tym Twoje kosmyki.

Mimo iż lakier do włosów sam w sobie nie jest szkodliwy, nieumiejętne jego stosowanie czy niedokładne oczyszczenie kosmyków po fakcie może przyczynić się do powstawania na dłuższą metę zniszczeń struktury włosów. Ze znajomością kilku pożytecznych wskazówek nie ma jednak potrzeby dokonywania wyboru pomiędzy troską o włosy a posiadaniem pięknie utrwalonego uczesania przez cały dzień lub szczególne wydarzenie.

Czy stosowanie lakieru do włosów szkodzi ich kondycji?

Sam lakier do włosów dostępny w shop trena nie niszczy kosmyków – większość współczesnych preparatów pozwalających na utrwalenie uczesania sama w sobie nie zawiera substancji, które diametralnie pogarszałyby stan struktury włosa. Problematyczne może być jednak nieodpowiednie obchodzenie się z kosmykami potraktowanymi lakierem oraz brak umiaru w aplikacji utrwalającego sprayu. Włosy, na które naniesiono zbyt duże ilości lakieru, tracą na elastyczności – stają się sztywne, przez co ich struktura jest bardziej narażona na powstawanie mechanicznych uszkodzeń. Działaniem na szkodę kondycji kosmyków jest również czesanie polakierowanych włosów na sucho. Rozczesywanie pokrytych lakierem włosów nawet z wykorzystaniem dobrej jakościowo szczotki może przyczynić się do połamania i pourywania włosów na ich długości, szczególnie wówczas, gdy lakier został zaaplikowany zbyt obficie i spowodował sklejanie się kosmyków. Włosy potraktowane lakierem powinno się delikatnie rozczesywać partiami – od dołu, powoli poruszając się w kierunku ich nasady – i jedynie na mokro, najlepiej z pomocą grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami i dużych porcji odżywki dla odpowiedniego poślizgu.

Jak dokładnie zmyć lakier do włosów?

Kosmyki potraktowane lakierem do włosów wymagają szczególnie delikatnego, a jednocześnie dokładnego oczyszczenia. Pierwszym etapem mycia powinno być w takich przypadkach naniesienie na włosy dużej porcji odżywki lub maski i dokładne umycie nią kosmyków poprzez jej delikatne wmasowywanie. Korzystne może okazać się również rozczesanie włosów na mokro na tym etapie – oszczędzi to kłopotu z okiełznaniem wciąż splątanych włosów już po ich umyciu. Dalszą część procesu można poprowadzić bez większych zmian – umyć skórę głowy delikatnym szamponem i zamknąć pielęgnację ulubioną odżywką lub maską. Włosy po takim kilkuetapowym delikatnym umyciu powinny być dokładnie oczyszczone i miękkie w dotyku.