Kosmetyki cruelty free


Kosmetyki / czwartek, 29 lipca, 2021

Kosmetyki cruelty-free obecnie są bardzo popularne w mediach oraz co najważniejsze na półkach sklepowych drogerii. Dzięki kampaniom informacyjnym coraz więcej osób świadomie kupuje kosmetyki, które nie były testowane na zwierzętach. Badania naukowe wskazują, że nawet przeszło 110 milionów zwierząt co roku, może być wykorzystywanych do eksperymentów kosmetycznych. Kremy, żele pod prysznic, odżywki do włosów, szampony, mydła i wiele innych, to po tego typu kosmetyki sięga każdego dnia miliony osób na całym świecie. Nie zawsze jednak ludzie wiedzą, że zanim dopuszczono kosmetyk lub produkt do sprzedaży, musiał przejść on liczne testy i badania. Kosmetyki nietestowane na zwierzętach, to produkty o naturalnym składzie, które są niezwykle przyjazne dla przedstawicieli fauny.

Kosmetyki cruelty free – co to?

Kosmetyki cruelty free to kosmetyki w tłumaczeniu na język polski „wolne od okrucieństwa /cierpienia”, czyli po prostu są to produkty nie testowane na zwierzętach i nie wymagają one jakiejkolwiek formy okrucieństwa wobec różnych zwierząt. Co ważne, testy na zwierzętach są w Unii Europejskiej zakazane od roku 2013 roku, dlatego też każdy kosmetyk zakupiony na terenie Unii Europejskiej, powinien być cruelty-free, czyli nie testowany na zwierzętach. Niestety wiele czołowych marek kosmetycznych prowadzi sprzedaż kosmetyków na całym świecie, natomiast różne kraje mają swoje przepisy dotyczące testów i badań na zwierzętach. Przykładowo w Ameryce oraz w Australii testy na zwierzętach nadal są legalne. Dlatego też, kupując produkt dużej światowej marki, która nie prowadzi badań na zwierzętach na podstawie przepisów Unii Europejskiej, istnieje szansa, że testuje ona swoje produkty kosmetyczne na zwierzętach w innej części świata.
Z kolei w Chinach, testy na zwierzętach są nawet wymagane przez chińskie prawo. Wiele popularnych marek nie prowadzi badań swoich produktów na zwierzętach, jednak jeśli sprzedają je na rynku chińskim, są one prawnie zobowiązane do przeprowadzania testów lub zapłacenia ze wykonanie takowych w dedykowanym do tych celów laboratoriów państwowych.

Kosmetyki wegańskie i cruelty free, czy znaczą to samo?

Kosmetyki cruelty-free dostępne w Natura Siberica dotyczą produktów kosmetycznych, które nie są testowane na zwierzętach. Z kolei, produkt wegański nie zawiera w swoim składzie żadnych składników pochodzenia odzwierzęcego. Dlatego też kosmetyk może być cruelty-free, ale nie wegańskim oraz odwrotnie. Kosmetyki te, w dużej mierze są w pełni naturalne i na żadnym etapie produkcyjnym nie były testowane na zwierzętach. Takie produkty kosmetyczne posiadają standardowo jeden z trzech certyfikatów takich jak: PETA Cruelty Free, Leaping Bunny przyznawany przez European Coalition to End Animal Experiments lub Animal Friendly Natural Cosmetics. Wszystkie produkty, które otrzymały logo tych certyfikatów, spełniają najsurowsze normy humanitarne.

Cruelty free – czy można temu wierzyć?

Czy można w ogóle wierzyć oznaczeniom, czy są one w pełni wiarygodne? Producenci stosujący na swoich etykietach cruelty free, są zobowiązani do podpisania umowy dotyczącej ich wiarygodności. Umowy te gwarantują, że nie testują oni swoich produktów ani poszczególnych składników kosmetyków na zwierzętach. Co więcej, gwarantują oni także, że ich dostawcy również tego nie robią.

Na szczęście coraz większa liczba konsumentów na całym świecie jest świadoma, w kwestii tego co, należy kupować i o czym należy pamiętać. Coraz częściej zastanawiamy się przy wyborze kosmetyku, czy jest on dla nas bezpieczny oraz co ważne, jak został on wyprodukowany.